Jsem těhotná

Co Vás čeká během Vašeho těhotenství?
Mám pozitivní těhotenský test, kdy se mám objednat?Pokud se nedostavila menstruace a máte pozitivní těhotenský test, objednejte se na ultrazvukové vyšetření za 14 dní od termínu vynechané menstruace za předpokladu, že nemáte žádné jiné potíže (velké bolesti, krvácení, špinění). Během tohoto vyšetření zjistíme, zda je těhotenství jednočetné či vícečetné, zda se nejedná o mimoděložní těhotenství.

Kdy dostanu těhotenskou průkazku?
Od 10. týdne těhotenství budete pravidelně docházet na kontroly do tzv. těhotenské poradny, na tyto kontroly s sebou noste vždy ranní moč. Někdy je toto vyšetření spojeno s odběrem krevních testů, potom se termín objednává do ranních hodin. Během těhotenské poradny se kontroluje Váš krevní tlak, Vaše hmotnost a vitalita těhotenství. Na první poradně – mezi 10. - 11. týdnem těhotenství dostanete těhotenskou průkazku a provedeme první část kombinovaného prvotrimestrálního screeningu - odběry krve.

Co je prvotrimestrální screening?
Tento test slouží k vyloučení závažných genetických vad (např. Downův syndrom) miminka a ke stanovení rizika porodnických komplikací u těhotné (předčasný porod, preeklampsie, růstová restrikce plodu). Tento test hradí pacientka, zdravotní pojišťovny na něj plně přispívají. Test kombinuje odběr krve mezi 10. -11. týdnem těhotenství a ultrazvukové vyšetření miminka v 12. - 13+6 týdnu těhotenství.

Mohu mít svého partnera u vyšetření?
Pokud si přejete svého partnera nebo kohokoliv blízkého mít u sebe během vyšetření, není to problém. Většina kontrol miminka probíhá přes břišní stěnu těhotné, na začátku gravidity a v závěru těhotenství provádíme i vaginální vyšetření, přítomnost další osoby u vyšetření je však možná.

Kolik ultrazvukových vyšetření budu mít v těhotenství?
Během těhotenství byste měla podstoupit 4 důležitá ultrazvuková vyšetření, na všechna vyšetření zdravotní pojišťovny přispívají.

1. kombinovaný prvotrimestrální screening plodu v 12. -14. týdnu
2. podrobné hodnocení morfologie plodu mezi 20. - 22. týdnem těhotenství
3. ultrazvukový screening mezi 30. - 33. týdnem těhotenství
4. screening růstové restrikce plodu mezi 35. - 37. týdnem těhotenství

Naše pracoviště splňuje všechny podmínky k provádění všech těchto vyšetření!
Certifikát superkonziliární uzv

Co je neinvazivní prenatální test?
V naší ambulanci nabízíme těhotným ženám neinvazivní prenatální test k vyloučení trisomií plodu (Downův, Edwardsův, Pataův syndrom), jeho spolehlivost je 99,9 % a jedná se o screeningový test. K vyhodnocení stačí odběr dvou zkumavek krve matky, test lze provést již od 10. týdne těhotenství a jeho cena se pohybuje od 12 - 16 tis. Kč, v závislosti na množství genetických abnormalit, která se dají testem detekovat. Více informací na www.panoramatest.cz.

Provádíte 3D fotky miminka?
Ultrazvuková vyšetření provádíme na jednom z nejmodernějších ultrazvukových přístrojů řady General Expert Voluson, samozřejmě lze provádět 3D foto Vašeho dítěte, lze provést i videozáznam Vašeho miminka či 4D vyšetření - tedy 3D v reálném čase. Prohlédněte si galerii našich miminek!

Jak se provádí test na těhotenskou cukrovku?
Test na stanovení rizika těhotenské cukrovky se provádí mezi 27.-29. týdnem těhotenství,současně provádíme i běžnou těhotenskou kontrolu a měření děložního hrdla - cervikometrie (vaginální ultrazvuk ke stanovení rizika předčasného porodu a rizika zkrácení děložního hrdla). Na kontrolu přicházíte na lačno a provádíme odběr krve na hladinu cukru, poté vypijete sladký roztok (250 ml) a po 2 hodinách přicházíte na kontrolní odběr hladiny krevního cukru. Během 2 hodin mezi odběry můžete pít neslazené tekutiny, neměla byste nic jíst. Pokud jsou obě hladiny krevního cukru v normě, těhotenskou cukrovku nemáte, pokud jsou hladiny cukru zvýšené, měla byste být sledována ve specializované diabetologické ambulanci, do které od nás dostanete doporučení a kontakt.

Mám Rh negativní krev, mám se něčeho obávat?
Na začátku těhotenství - při vystavení těhotenské průkazky - Vám provedeme krevní test kestanovení Vaší krevní skupiny, 20% populace má Rh negativní výsledek a protože nevíme, jakje na tom Vaše miminko, doporučuje se v těhotenství aplikace preparátu, který brání vytvoření protilátek proti Vašemu miminku. Preparát se aplikuje jako injekce do svalu po kontrolním odběru protilátek mezi 27. - 29. týdnem těhotenství (tedy v době, kdy se provádí i test na těhotenskou cukrovku). Po porodu se zjišťuje krevní skupina Vašeho děťátka a pokud je dítě Rh pozitivní, opět se aplikuje ochranná injekce. V případě že otec dítěte má také Rh negativní faktor jako Vy a máte na to písemný doklad, injekce se podávat nemusí.


Kdy si mám vybrat porodnici, kde plánuji rodit?
Registrace do porodnice se provádí po 36. týdnu těhotenství. Pokud jste neriziková těhotná, registrace probíhá jako jednorázová kontrola a další vyšetření až do termínu porodu probíhají v naší ambulanci. Po 40. týdnu těhotenství jsou kontroly 2x týdně, zároveň provádíme kontrolu miminka CTG monitorem („pásy“) a po ukončeném 41. týdnu by již měly další kontroly probíhat v porodnici. Porod může probíhat v jakékoliv porodnici, kterou si vyberete, tam byste také měla mít provedenou registraci.

Mám zájem o tejpování.
V naší ambulanci nabízíme tejpování v těhotenství, po porodu, v šestinedělí, po operačních výkonech. Tejpování podporuje přirozenou funkci svalů a regeneraci v době těhotenství, poporodní či pooperační. Na tejping potřebujeme pár minut času, je vhodné se telefonicky objednat předem.